Back

ⓘ Members of the Western Australian Legislative Council, 1934–1936




                                     

ⓘ Members of the Western Australian Legislative Council, 1934–1936

This is a list of members of the Western Australian Legislative Council from 22 May 1934 to 21 May 1936. The chamber had 30 seats made up of ten provinces each electing three members, on a system of rotation whereby one-third of the members would retire at each biennial election.

                                     
  • This is a list of members of the Victorian Legislative Council between 1937 and 1940. As half of the Legislative Council s terms expired at each triennial
  • This is a list of members of the Victorian Legislative Council between 1928 and 1931. As half of the Legislative Council s terms expired at each triennial
  • 9 February 1966 was an Australian politician who was a member of the Legislative Council of Western Australia from 1934 to 1956, representing South - West
  • Political families of Australia also called political dynasty is a family in which multiple members are involved in Australian politics, particularly
  • March 1938 was an Australian politician. He was a Nationalist Party member of the Western Australian Legislative Council from 1934 until his death, representing
  • a list of members of the Victorian Legislative Council between the elections of 31 May 1922 and 4 June 1925. As half of the Legislative Council s terms

Users also searched:

...
...
...