Back

ⓘ Members of the Western Australian Legislative Council, 1965–1968




                                     

ⓘ Members of the Western Australian Legislative Council, 1965–1968

This is a list of members of the Western Australian Legislative Council from 22 May 1965 to 21 May 1968.

The term was first conducted in accordance with the Constitution acts amendment act No. 2 of 1963 No. 72 of 1963, which abolished the 10 three-member provinces which had existed almost without change since 1900, and replaced them with 15 new two members, provinces, thus abolishing the practice of separate legislative election to the Board in may of each even-numbered year. Therefore, members whose term of office has expired, may 21, 1971, was elected in the 1965 national elections.

As a result, the camera 30 seats out of the 15 provinces, each of which elects two members, the system of rotation, by half of the members retire every three years.

                                     
  • This is a list of members of the Western Australian Legislative Council from 22 May 1950 to 21 May 1952. The chamber had 30 seats made up of ten provinces
  • elections were held in South Australia on 6 March 1965 All 39 seats in the South Australian House of Assembly were up for election. The incumbent Liberal and
  • This is a list of members of the Victorian Legislative Council between 1967 and 1970. As half of the Legislative Council s terms expired at each triennial
  • is a list of members of the Western Australian Legislative Assembly between the 1947 election and the 1950 election, together known as the 19th Parliament
  • The 1968 South Australian State election was held in South Australia on 2 March 1968 All 39 seats in the South Australian House of Assembly were up for
  • This is a list of members of the Victorian Legislative Council between 1964 and 1967. As half of the Legislative Council s terms expired at each triennial
  • Australian farmer and politician who was a Liberal Party member of the Legislative Assembly of Western Australia from 1968 to 1971, representing the seat
  • in the United States, a council within a legislature which supervises nonpartisan legislative support staff. A member of a legislative council is commonly
  • October 1968 was an Australian politician who served as a Labor Party member of the Legislative Council of Western Australia from 1954 to 1965 representing
  • The Premier of Western Australia is the head of the executive branch of government in the Australian state of Western Australia The Premier has similar

Users also searched:

...
...
...