Back

ⓘ Members of the Western Australian Legislative Council, 1872–1874




                                     

ⓘ Members of the Western Australian Legislative Council, 1872–1874

This is a list of members of the Western Australian Legislative Council from June 1872 to September 1874. The chamber had 18 members, as specified by the Legislative Council Act 1870. Section 1 of this Act specified that a minimum of one-third of the Council would be appointed by the Crown. Three of these were official nominees who were part of the Continuous Ministry - namely the Colonial Secretary, Attorney-General and the Surveyor-General - while the remaining three were "non-official nominees". All other positions were elected.

Amendment proclaimed 15 Jan 1874 expanded the Council from 18 to 21 seats, adding two elected and one member of the applicant.

                                     
  • Cowaramup to the Donnelly River. From 29 July 1872 until 30 June 1874 Alfred Bussell was a nominee Member of the Western Australian Legislative Council Alfred
  • the Legislative Council for the North Western Province, and was Commissioner of Public Works in the Francis Ministry from 14 June 1872 to 4 May 1874
  • Evenden 1873 - 1874 John Liddell Ross 1875: Frederick Morgan 1876: Frederick Hudson 1876 - 1877: Jacob Horwitz, Member of the Queensland Legislative Assembly
  • membership of the Western Australian Legislative Council In 1879 he relinquished that nominee membership, and in the general election of 1880 was elected
  • to the position of Colonial Secretary, and a nomination to the Western Australian Legislative Council After leaving Western Australia in January 1883
  • Adams 1830 1892 was a politician in Queensland, Australia He was a Member of the Queensland Legislative Assembly. Walter Adams was born on 22 November
  • 1817 22 August 1874 was a Congregational minister, journalist and South Australian politician. Barrow was born in England, son of John Barrow. After
  • George 1875 Fellow of the Royal Geographical Society Patron s Gold Medal, 1874 Member South Australian Legislative Council 1872 His published works
  • nominee position on the Western Australian Legislative Council The role of nominee members of the Council was somewhat ambiguous at the time, there being

Users also searched:

...
...
...