Back

ⓘ Gaya (federal constituency)




                                     

ⓘ Gaya (federal constituency)

Gaya was a federal constituency in Sabah, Malaysia, that was represented in the Dewan Rakyat from 1974 to 2004.

Federal electoral district was created in the redistribution of 1974 and was mandated to return one member of the Dewan Rakyat under the first past of the system after the vote.

                                     
  • canal. Om Prakash Chautala First term: 24 July 1999 to 4 March 2005 Aaya Ram Gaya Ram Dynastic politics of Haryana List of Political Parties and Election
  • senator of the Federal Republic of Nigeria from Bauchi State, and two - time house of representative member representing the Toro Constituency He polled 119
  • elected Senator for the Jigawa South West constituency of Jigawa State, Nigeria in the April 2011 Federal elections. He ran on the People s Democratic
  • representing the Congress for Progressive Change in the Kankia Ingawa Kusada constituency of Katsina State, Nigeria. He became a representative in 2011. Kaita
  • House of Representatives representing Yola North Yola South Girei federal constituency as a member of the People s Democratic Party in the 7th Assembly
  • Obiorah born 29 August 1961 was elected Senator for the Anambra South constituency of Anambra State, Nigeria, taking office on 29 May 2007. He is a member
  • currently the Nigeria Minister of State, Federal Ministry of Health. He was elected Senator for the Lagos East constituency of Lagos State, Nigeria, taking office

Users also searched:

...
...
...