Back

ⓘ Herman H. Dignan




                                     

ⓘ Herman H. Dignan

Dignan worked as a hardware dealer. On November 6, 1934, Dignan was elected as a member of the Michigan House of Representatives from the Shiawassee County district. He served in this position from January 2, 1935 to 1938. On November 8, 1939, he was elected as a member of the Michigan Senate from the 15th district. He served in this position from January 4, 1939 to 1942. Dignan was a delegate to Republican National Convention from Michigan in 1940 and 1944. Dignan served as Michigan Secretary of State from 1943 to 1946.